Zapobieganie

Będąc rodzicem możesz zapobiec płaskiej główce swojego dziecka. Możesz to zrobić na kilka sposobów.

Co powinnam zrobić jeśli zauważę płaskie miejsce na główce dziecka?

Jeśli zauważysz takie miejsce na główce niemowlęcia powinnaś porozmawiać i zapytać o to swojego pediatry. Wczesna i szybka reakcja rodzica jest tu kluczowa, gdyż główka niemowlęcia w pierwszych sześciu miesiącach rośnie bardzo szybko i jest wtedy podatna na zniekształcenia. Powodów płaskiej główki jest kilka. Jedne są bardziej poważne niż inne, dlatego rozmowa z prowadzącym pediatrą czy ortopedą dziecięcym jest kluczowa.

Jak mogę przeciwdziałać i zapobiegać płaskiej główce?

Sposobów jest kilka. Najważniejsze, aby zwrócić uwagę na problem jak najwcześniej, gdyż główka niemowlęcia jest najbardziej podatna na odkształcenia w pierwszych sześciu miesiącach życia. To również czas, gdy rośnie najszybciej.

Bezpieczny i spokojny sen z poduszką Mimos

Poduszka Mimos została stworzona, aby zapobiegać i leczyć płaską główkę niemowlęcia. Jeśli zniekształcenie już się pojawi, poduszka niweluje i zapogiega pogłębianiu się dalszych zniekształceń takich jak plagiocefalia czy brachycefalia. Używanie poduszki minimalizuje nacisk główki na podłoże bez konieczności ciągłego zmieniania i kontrolowania pozycji dziecka.

Poduszka Mimos wspomaga główkę Test balon poduszka Mimos
Poduszka Mimos zapewnia dużą powierzchnię podparcia, dzięki czemu nacisk główki rozkłada się równomiernie.
Materac bez wsparcia główki Test balon materac
Standardowy materac ma małą powierzchnię podparcia a nacisk główki skupia się na jednym miejscu.

Czas na brzuszku

Pozycja na brzuszku to świetny sposób na zachęcanie maluszka do ćwiczeń. Leżąc na brzuszku ćwiczą i trenują swoje mięśnie oglądając świat z innej perspektywy.

Pozycja na brzuszku

Leżenie na brzuszku to niezbędny element rozwoju dziecka. Pomaga im wzmacniać mięśnie pleców, ramion i szyi. Ma bardzo korzystny wpływ na rozwój stawów biodrowych. W kolejnych etapach rozwoju maluszka pomaga im w osiąganiu kolejnych kroków milowych takich jak przewracanie się z brzuszka na plecy, siadanie, pełzanie, czworakowanie, i w końcu ruszenie w świat. Efektem układania maluszków na brzuchu będzie odciążanie tyłu główki, co pozwoli jej rosnąć i niewelować zniekształcenia. Główka będzie miała ładniejszy kształt.

Powinno się zachęcać maluszka do pozycji na brzuszku. Aby ten czas kojarzył się mile, najlepiej robić to gdy dzieci są wesołe, wyspane i gotowe do zabawy. Można położyć malca na macie, podłodze, własnych kolanach czy zrolowanym kocyku. Początki mogą być trudne, gdyż malec musi polubić samą pozycję. Ważne jest, aby nie zmuszać maluszka do leżenia na brzuchu i pozwolić mu przyzwyczaić się do niej krok po kroku ☺. Zaczynamy od kilku minut dążąc do 30 minut dziennie bacznie obserwując dziecko.

Zmiana pozycji podczas snu

To bardzo ważne, aby malec nie spał tylko w jednej pozycji. Jeśli tak się zdarzy, będzie kładł nacisk na preferowaną stronę główki. W rezultacie może pojawić się płaski punt na główce dziecka, co zazwyczaj jest początkiem np plagiocefalii. Niemowlęta mające już 3 miesiące jest zdecydowanie ciężej przyzwyczaić do innych pozycji podcza snu, gdyż preferują one już zazwyczaj swoją ulubioną.

Aby przeczytać więcej o poduszce Mimos i jej skuteczności, odwiedź stronę naszych przedstawicieli lub skontaktuj się z nami meilowo. Odpowiemy na każde pytanie.

Video

Certyfikaty

  • CE
  • EN71
  • TUV Logo
Oko-Tex

2015OK0956 AITEX