Syndrom Płaskiej Głowy Niemowlęcia

Syndrom płaskiej głowy to stan, gdy tył lub bok główki staje się płaski.

Pierwsze 3 miesiące życia dziecka to czas, gdy główka naszego maluszka jest najbardziej podatna na zniekształenia i deformacje. Dzieje się tak, gdyż miękkie kości czaszki dopiero się formują. Zgodnie z zaleceniami o minimalizowaniu S.I.D.S (nagłej śmierci łóżeczkowej), dzieci układane są do snu na plecach, co powoduje, że nacisk na kości czaszki jest ogromny. Dzieci z reguły faworyzują jedną pozycje, co sprzyja różnym deformacjom.

Płaska główka niemowlęcia to nie choroba, ale jej konsekwencje mogą być poważne. Przesunięcie pnia czaszki, nierówne ułożenie szczęki, przesunięcie poziomu uszu, oczu czy kości policzkowych- to możliwy scenariusz.

Typy spłaszczeń

Rozróżniamy kilka rodzajów spłaszczeń głowy:

Dziecko z plagiocefalią
Plagiocefalia: To najbardziej powszechne zniekształcenie nazywane również skośnogłowiem. Pojawia sie wtedy, gdy główka/czaszka jest płaska z jednej strony. Powoduje widoczną asymetrię.
Dziecko z brachycefalią
Brachycefalia: Czasem nazywana krótkogłowością. Pojawia się wtedy, gdy tył główki jest spłaszczony. Skutkiem tego, główka/czaszka się poszerza.
Dziecko z dolichocefalią
Dolichocefalia: Czasem nazywana długogłowością. To silne wydłużenie główki/czaszki.

Kraniosynostoza: to wada wrodzona. Polega na wcześniejszym zarośnięciu się jednego lub wielu szwów czaszkowych. Może tworzyć się jeszcze przed narodzinami lub w pierwszych miesiącach po porodzie, kiedy dochodzi do zrastania kości w czaszce. Następstwem jest deformacja czaszki. Stosuje się tu lecznie operacyjne. Poduszka Mimos nie ma skuteczności w przypadku stwierdzonej kraniosynostozy. Dziecko, u którego podejrzewamy kraniosynostozę powinno być zbadane przez neurochirurga dziecięcego. W celu potwierdzenia lub wykluczenia diagnozy, wykonuje się tomografię komputerową.

Co powoduje zniekształcenia?

Na syndrom płaskiej głowy składa się szereg czynników, które powodują zewnętrzny nacisk na główkę dziecka.

  • Układanie do snu w pozycji na plecach: To rekomendowana pozycja mająca zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt (S.I.D.S). Liczba spłaszczeń główki wzrosła od momentu wprowadzenia takich zaleceń. Spanie w pozycji na plecach skutkuje bardzo dużym naciskiem na wciąż miękkie kości czaszki dziecka.
  • Poród: Główka przeciska się przez kanał rodny będąc pod ogromnym ciśnieniem a ruchome kości czaszki mogą skutkować wydłużeniem lub ściśnięciem główki po porodzie.
  • Kręcz szyi: Pojawia się zazwyczaj jako skutek przechodzenia maluszka przez drogi rodne albo w wyniku nieprawidłowego ułożenie dziecka w łonie mamy. Uszkodzony mięsień szyi maluszka powoduje, że dziecko położone na plecach lub brzuszku przechyla główkę na bok w stronę skrócenia. Przyzwyczaja się do jednej pozycji główki, co może prowadzić do plagiocefalii.
  • Foteliki samochodowe, bujaczki i inne siedziska: Układanie maluszków w fotelikach i bujaczkach powoduje bardzo duży nacisk na kości czaszki.

Aby przeczytać więcej o poduszce Mimos i jej skuteczności, odwiedź stronę naszych przedstawicieli lub skontaktuj się z nami meilowo. Odpowiemy na każde pytanie.

Video

Certyfikaty

  • CE
  • EN71
  • TUV Logo
Oko-Tex

2015OK0956 AITEX